Championship League Snooker 2020


Stadium MK, Milton Keynes | September 13 - October 30 2020

Stage One September 13 - October 5 2020

Played across two blocks of eight days: September 13-20 and September 28–October 5. This stage features 32 groups of four players, with two tables per day hosting one group each. The player who tops each group will progress to Stage Two.

WEEK ONE

Group 1 Table 1 From 11am

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Judd Trump
3
2
1
0
8
3
5
7
£3,000
Fan Zhengyi
3
1
1
1
6
5
1
4
£2,000
David Lilley
3
1
0
2
3
7
-4
3
£1,000
Alan McManus
3
0
2
1
5
7
-2
2
£0

Group Matches

Judd Trump
3
vs
1
Fan Zhengyi
Alan McManus
1
vs
3
David Lilley
Alan McManus
2
vs
2
Fan Zhengyi
Judd Trump
3
vs
0
David Lilley
David Lilley
0
vs
3
Fan Zhengyi
Judd Trump
2
vs
2
Alan McManus

Group 2 Table 2 From 11am

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Ryan Day
3
2
0
1
7
4
3
6
£3,000
Matthew Stevens
3
1
2
0
7
5
2
5
£2,000
Rod Lawler
3
1
1
1
6
5
1
4
£1,000
Paul Davison
3
0
1
2
2
8
-6
1
£0

Group Matches

Ryan Day
3
vs
1
Rod Lawler
Matthew Stevens
2
vs
2
Paul Davison
Matthew Stevens
2
vs
2
Rod Lawler
Ryan Day
3
vs
0
Paul Davison
Matthew Stevens
3
vs
1
Ryan Day
Rod Lawler
3
vs
0
Paul Davison

Group 4 Table 1 From 11am

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Barry Hawkins
3
2
0
1
6
4
2
6
£3,000
Sam Craigie
3
1
2
0
7
4
3
5
£2,000
Jackson Page
3
0
2
1
5
7
-2
2
£1,000
Ben Hancorn
3
0
2
1
4
7
-3
2
£0

Group Matches

Barry Hawkins
3
vs
0
Ben Hancorn
Sam Craigie
2
vs
2
Jackson Page
Sam Craigie
2
vs
2
Ben Hancorn
Barry Hawkins
3
vs
1
Jackson Page
Jackson Page
2
vs
2
Ben Hancorn
Barry Hawkins
0
vs
3
Sam Craigie

Group 3 Table 2 From 11am

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Robert Milkins
3
2
0
1
6
3
3
6
£3,000
Jamie Jones
3
2
0
1
6
4
2
6
£2,000
Gary Wilson
3
1
1
1
5
5
0
4
£1,000
Chen Zifan
3
0
1
2
3
8
-5
1
£0

Group Matches

Robert Milkins
3
vs
0
Chen Zifan
Gary Wilson
3
vs
0
Jamie Jones
Gary Wilson
2
vs
2
Chen Zifan
Robert Milkins
0
vs
3
Jamie Jones
Gary Wilson
0
vs
3
Robert Milkins
Chen Zifan
1
vs
3
Jamie Jones

Group 5 Table 1 From 11am

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Dominic Dale
3
2
1
0
8
3
5
7
£3,000
Leo Fernandez
3
2
0
1
7
5
2
6
£2,000
Stephen Maguire
3
0
2
1
5
7
-2
2
£1,000
Louis Heathcote
3
0
1
2
3
8
-5
1
£0

Group Matches

Stephen Maguire
1
vs
3
Leo Fernandez
Louis Heathcote
0
vs
3
Dominic Dale
Louis Heathcote
1
vs
3
Leo Fernandez
Stephen Maguire
2
vs
2
Dominic Dale
Dominic Dale
3
vs
1
Leo Fernandez
Stephen Maguire
2
vs
2
Louis Heathcote

Group 6 Table 2 From 11am

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Zhou Yuelong
3
1
2
0
7
4
3
5
£3,000
Zhao Jianbo
3
1
2
0
7
5
2
5
£2,000
Ricky Walden
3
1
1
1
6
6
0
4
£1,000
Gerard Greene
3
0
1
2
3
8
-5
1
£0

Group Matches

Ricky Walden
3
vs
1
Gerard Greene
Zhou Yuelong
2
vs
2
Zhao Jianbo
Zhou Yuelong
3
vs
0
Gerard Greene
Ricky Walden
1
vs
3
Zhao Jianbo
Zhou Yuelong
2
vs
2
Ricky Walden
Gerard Greene
2
vs
2
Zhao Jianbo

Group 8 Table 1 From 11am

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Shaun Murphy
3
3
0
0
9
1
8
9
£3000
Martin O’Donnell
3
2
0
1
7
4
3
6
£2000
Jimmy White
3
0
1
2
3
8
-5
1
£1,000
Peter Devlin
3
0
1
2
2
8
-6
1
£0

Group Matches

Shaun Murphy
3
vs
0
Peter Devlin
Martin O’Donnell
3
vs
1
Jimmy White
Martin O’Donnell
3
vs
0
Peter Devlin
Shaun Murphy
3
vs
0
Jimmy White
Jimmy White
2
vs
2
Peter Devlin
Shaun Murphy
3
vs
1
Martin O’Donnell

Group 7 Table 2 From 11am

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Matthew Selt
3
2
1
0
8
4
4
7
£3,000
Si Jiahui
3
1
1
1
6
5
1
4
£2,000
Gao Yang
3
0
2
1
5
7
-2
2
£1,000
Ben Woollaston
3
0
2
1
4
7
-3
2
£0

Group Matches

Ben Woollaston
0
vs
3
Si Jiahui
Matthew Selt
3
vs
1
Gao Yang
Matthew Selt
3
vs
1
Si Jiahui
Ben Woollaston
2
vs
2
Gao Yang
Matthew Selt
2
vs
2
Ben Woollaston
Si Jiahui
2
vs
2
Gao Yang

Group 21 Table 1 From 11am

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
David Gilbert
3
1
2
0
7
5
2
5
£3,000
Lu Ning
3
1
2
0
7
5
2
5
£2,000
Aaron Hill
3
1
0
2
5
6
-1
3
£1,000
Xu Si
3
0
2
1
4
7
-3
2
£0

Group Matches

David Gilbert
3
vs
1
Aaron Hill
Lu Ning
2
vs
2
Xu Si
Lu Ning
3
vs
1
Aaron Hill
David Gilbert
2
vs
2
Xu Si
Xu Si
1
vs
3
Aaron Hill
David Gilbert
2
vs
2
Lu Ning

Group 10 Table 2 From 11am

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Zhao Xintong
3
2
0
1
6
4
2
6
£3,000
Liam Highfield
3
1
2
0
7
4
3
5
£2,000
Nigel Bond
3
0
2
1
5
7
-2
2
£1,000
Oliver Brown
3
0
2
1
4
7
-3
1
£0

Group Matches

Liam Highfield
2
vs
2
Nigel Bond
Zhao Xintong
3
vs
0
Oliver Brown
Zhao Xintong
3
vs
1
Nigel Bond
Liam Highfield
2
vs
2
Oliver Brown
Zhao Xintong
0
vs
3
Liam Highfield
Nigel Bond
2
vs
2
Oliver Brown

Group 12 Table 1 From 11am

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Stuart Bingham
3
3
0
0
9
0
9
6
£3,000
James Cahill
3
2
0
1
6
5
1
6
£2,000
Yuan Sijun
3
1
0
2
4
7
-3
3
£1,000
Pang Junxu
3
0
0
3
2
9
-7
0
£0

Group Matches

Stuart Bingham
3
vs
0
Pang Junxu
Yuan Sijun
1
vs
3
James Cahill
Yuan Sijun
3
vs
1
Pang Junxu
Stuart Bingham
3
vs
0
James Cahill
James Cahill
3
vs
1
Pang Junxu
Stuart Bingham
3
vs
0
Yuan Sijun

Group 18 Table 2 From 11am

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Xiao Guodong
3
2
1
0
8
3
5
7
£3,000
Hossein Vafaei
3
2
0
1
6
5
1
6
£2,000
Farakh Ajaib
3
1
0
2
5
6
-1
3
£1,000
Jak Jones
3
0
1
2
3
8
-5
1
£0

Group Matches

Hossein Vafaei
3
vs
1
Jak Jones
Xiao Guodong
3
vs
1
Farakh Ajaib
Xiao Guodong
2
vs
2
Jak Jones
Hossein Vafaei
3
vs
1
Farakh Ajaib
Xiao Guodong
3
vs
0
Hossein Vafaei
Jak Jones
0
vs
3
Farakh Ajaib

Group 14 Table 1 From 11am

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Graeme Dott
3
2
1
0
8
4
4
7
£3,000
Liang Wenbo
3
2
0
1
7
4
3
6
£2,000
Zak Surety
3
1
1
1
5
6
-1
4
£1,000
Soheil Vahedi
3
0
0
3
3
9
-6
0
£0

Group Matches

Graeme Dott
2
vs
2
Zak Surety
Liang Wenbo
3
vs
1
Soheil Vahedi
Liang Wenbo
3
vs
0
Zak Surety
Graeme Dott
3
vs
1
Soheil Vahedi
Soheil Vahedi
1
vs
3
Zak Surety
Graeme Dott
3
vs
1
Liang Wenbo

Group 13 Table 2 From 11am

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Rory McLeod
3
2
1
0
8
2
6
7
£3,000
Ian Burns
3
1
2
0
7
4
3
5
£2,000
Jack Lisowski
3
1
1
1
5
6
-1
4
£1,000
Fraser Patrick
3
0
0
3
1
9
-8
0
£0

Group Matches

Ian Burns
3
vs
0
Fraser Patrick
Jack Lisowski
0
vs
3
Rory McLeod
Jack Lisowski
3
vs
1
Fraser Patrick
Ian Burns
2
vs
2
Rory McLeod
Jack Lisowski
2
vs
2
Ian Burns
Fraser Patrick
0
vs
3
Rory McLeod

Group 16 Table 1 From 11am

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Mark Selby
3
2
1
0
8
4
4
7
£3,000
Lyu Haotian
3
1
2
0
7
4
3
5
£2,000
Brandon Sargeant
3
0
2
1
5
7
-2
2
£1,000
Fergal O’Brien
3
0
1
2
3
8
-5
1
£0

Group Matches

Mark Selby
3
vs
1
Fergal O’Brien
Lyu Haotian
2
vs
2
Brandon Sargeant
Lyu Haotian
3
vs
0
Fergal O’Brien
Mark Selby
3
vs
1
Brandon Sargeant
Brandon Sargeant
2
vs
2
Fergal O’Brien
Mark Selby
2
vs
2
Lyu Haotian

Group 15 Table 2 From 11am

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Jamie O’Neill
3
2
0
1
6
4
2
6
£3,000
Sean Maddocks
3
1
1
1
6
5
1
4
£2,000
Daniel Womersley
3
1
1
1
5
6
-1
4
£1,000
Michael Holt
3
1
0
2
4
6
-2
3
£0

Group Matches

Jamie O’Neill
3
vs
0
Daniel Womersley
Michael Holt
0
vs
3
Sean Maddocks
Michael Holt
3
vs
0
Jamie O’Neill
Sean Maddocks
2
vs
2
Daniel Womersley
Michael Holt
1
vs
3
Daniel Womersley
Jamie O’Neill
3
vs
1
Sean Maddocks
WEEK TWO

Group 17 Table 1 From 11am

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Ken Doherty
3
2
1
0
8
3
5
7
£3,000
Neil Robertson
3
1
1
1
6
5
1
4
£2000
Andrew Higginson
3
1
0
2
3
7
-4
3
£1,000
Eden Sharav
3
0
2
1
5
7
-2
2
£0

Group Matches

Neil Robertson
1
vs
3
Ken Doherty
Andrew Higginson
3
vs
1
Eden Sharav
Andrew Higginson
0
vs
3
Ken Doherty
Neil Robertson
2
vs
2
Eden Sharav
Eden Sharav
2
vs
2
Ken Doherty
Neil Robertson
3
vs
0
Andrew Higginson

Group 11 Table 2 From 11am

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Alexander Ursenbacher
3
2
1
0
8
3
5
7
£3,000
Riley Parsons
3
1
1
1
6
5
1
4
£2,000
Lukas Kleckers
3
0
2
1
4
7
-3
2
£1,000
Anthony McGill
3
0
2
1
4
7
-3
2
£0

Group Matches

Alexander Ursenbacher
3
vs
1
Riley Parsons
Anthony McGill
2
vs
2
Lukas Kleckers
Anthony McGill
0
vs
3
Riley Parsons
Alexander Ursenbacher
3
vs
0
Lukas Kleckers
Anthony McGill
2
vs
2
Alexander Ursenbacher
Riley Parsons
2
vs
2
Lukas Kleckers

Group 9 Table 1 From 11am

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Luo Honghao
3
2
1
0
8
3
5
7
£3,000
Mark Allen
3
1
2
0
7
4
3
5
£2,000
Jamie Wilson
3
0
2
1
4
7
-3
2
£1,000
Billy Castle
3
0
1
2
3
8
-5
1
£0

Group Matches

Mark Allen
2
vs
2
Jamie Wilson
Luo Honghao
3
vs
1
Billy Castle
Luo Honghao
3
vs
0
Jamie Wilson
Mark Allen
3
vs
0
Billy Castle
Billy Castle
2
vs
2
Jamie Wilson
Mark Allen
2
vs
2
Luo Honghao

Group 19 Table 2 From 11am

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Thepchaiya Un-Nooh
3
2
1
0
8
4
4
7
£3,000
Sunny Akani
3
2
0
1
7
4
3
6
£2,000
Peter Lines
3
0
2
1
5
7
-2
2
£1,000
Lee Walker
3
0
1
2
3
8
-5
1
£0

Group Matches

Sunny Akani
3
vs
1
Peter Lines
Thepchaiya Un-Nooh
3
vs
1
Lee Walker
Thepchaiya Un-Nooh
2
vs
2
Peter Lines
Sunny Akani
3
vs
0
Lee Walker
Thepchaiya Un-Nooh
3
vs
1
Sunny Akani
Peter Lines
2
vs
2
Lee Walker

Group 22 Table 1 From 11am

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Scott Donaldson
3
2
1
0
8
3
5
7
£3,000
Chris Wakelin
3
1
2
0
7
4
3
5
£2,000
Ashley Carty
3
0
2
1
4
7
-3
2
£1,000
Barry Pinches
3
0
2
1
3
8
-5
1
£0

Group Matches

Scott Donaldson
3
vs
0
Ashley Carty
Chris Wakelin
3
vs
0
Barry Pinches
Chris Wakelin
2
vs
2
Ashley Carty
Scott Donaldson
3
vs
1
Barry Pinches
Barry Pinches
2
vs
2
Ashley Carty
Scott Donaldson
2
vs
2
Chris Wakelin

Group 23 Table 2 From 11am

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Mark King
3
2
1
0
8
4
4
7
£3,000
David Grace
3
1
1
1
6
6
0
4
£2,000
Jimmy Robertson
3
1
0
2
5
7
-2
3
£1,000
Allan Taylor
3
1
0
2
5
7
-2
3
£0

Group Matches

Mark King
2
vs
2
David Grace
Jimmy Robertson
3
vs
1
Allan Taylor
Jimmy Robertson
1
vs
3
David Grace
Mark King
3
vs
1
Allan Taylor
Jimmy Robertson
1
vs
3
Mark King
David Grace
1
vs
3
Allan Taylor

Group 25 Table 1 From 11am

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
John Higgins
3
2
1
0
8
3
5
7
£3,000
Joe O’Connor
3
1
2
0
7
4
3
5
£2,000
Brian Ochoiski
3
1
1
1
6
5
1
4
£1,000
Amine Amiri
3
0
0
3
0
9
-9
0
£0

Group Matches

John Higgins
3
vs
1
Brian Ochoiski
Joe O’Connor
3
vs
0
Amine Amiri
Joe O’Connor
2
vs
2
Brian Ochoiski
John Higgins
3
vs
0
Amine Amiri
Amine Amiri
0
vs
3
Brian Ochoiski
John Higgins
2
vs
2
Joe O’Connor

Group 26 Table 2 From 11am

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Martin Gould
3
2
0
1
7
5
2
6
£3,000
Igor Figueiredo
3
1
1
1
6
6
0
4
£2,000
Kurt Maflin
3
1
1
1
6
6
0
4
£1,000
Simon Lichtenberg
3
1
0
2
5
7
-2
3
£0

Group Matches

Martin Gould
3
vs
1
Igor Figueiredo
Kurt Maflin
3
vs
1
Simon Lichtenberg
Kurt Maflin
2
vs
2
Igor Figueiredo
Martin Gould
1
vs
3
Simon Lichtenberg
Kurt Maflin
1
vs
3
Martin Gould
Igor Figueiredo
3
vs
1
Simon Lichtenberg

Group 27 Table 1 From 11am

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Tom Ford
3
2
1
0
8
3
5
7
£3,000
Luca Brecel
3
2
0
1
7
4
3
6
£2,000
Mitchell Mann
3
1
1
1
5
6
-1
4
£1,000
Ashley Hugill
3
0
0
3
2
9
-7
0
£0

Group Matches

Tom Ford
3
vs
0
Ashley Hugill
Luca Brecel
3
vs
0
Mitchell Mann
Luca Brecel
3
vs
1
Ashley Hugill
Tom Ford
2
vs
2
Mitchell Mann
Mitchell Mann
3
vs
1
Ashley Hugill
Tom Ford
3
vs
1
Luca Brecel

Group 28 Table 2 From 11am

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Jamie Clarke
4
3
1
0
11
3
8
10
£3,000
Mark Joyce
4
2
1
1
9
6
3
7
£2,000
Haydon Pinhey
4
0
0
4
1
12
-11
0
£1,000

Group Matches

Mark Joyce
2
vs
2
Jamie Clarke
Jamie Clarke
3
vs
0
Haydon Pinhey
Mark Joyce
3
vs
0
Haydon Pinhey
Mark Joyce
1
vs
3
Jamie Clarke
Jamie Clarke
3
vs
0
Haydon Pinhey
Mark Joyce
3
vs
1
Haydon Pinhey

Group 24 Table 1 From 11am

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Kyren Wilson
4
4
0
0
12
0
12
12
£3,000
Duane Jones
4
1
0
3
4
9
-5
3
£2,000
Kuldesh Johal
4
1
0
3
3
10
-7
3
£1,000

Group Matches

Kyren Wilson
3
vs
0
Kuldesh Johal
Duane Jones
3
vs
0
Kuldesh Johal
Kyren Wilson
3
vs
0
Duane Jones
Kyren Wilson
3
vs
0
Kuldesh Johal
Duane Jones
1
vs
3
Kuldesh Johal
Kyren Wilson
3
vs
0
Duane Jones

Group 30 Table 2 From 11am

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Mark Davis
3
2
1
0
8
2
6
7
£3,000
Chang Bingyu
3
1
2
0
7
5
2
5
£2,000
Ali Carter
3
1
1
1
5
6
-1
4
£1,000
Jamie Curtis-Barrett
3
0
0
3
2
9
-7
0
£0

Group Matches

Mark Davis
2
vs
2
Chang Bingyu
Ali Carter
3
vs
1
Jamie Curtis-Barrett
Ali Carter
2
vs
2
Chang Bingyu
Mark Davis
3
vs
1
Jamie Curtis-Barrett
Ali Carter
0
vs
3
Mark Davis
Chang Bingyu
3
vs
1
Jamie Curtis-Barrett

Group 29 Table 1 From 11am

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Joe Perry
3
2
0
1
7
3
4
6
£3,000
Elliot Slessor
3
2
0
1
7
4
3
6
£2,000
Steven Hallworth
3
2
0
1
6
4
2
6
£1,000
Kacper Filipiak
3
0
0
3
0
9
-9
0
£0

Group Matches

Joe Perry
3
vs
0
Steven Hallworth
Elliot Slessor
3
vs
0
Kacper Filipiak
Elliot Slessor
1
vs
3
Steven Hallworth
Joe Perry
3
vs
0
Kacper Filipiak
Kacper Filipiak
0
vs
3
Steven Hallworth
Joe Perry
1
vs
3
Elliot Slessor

Group 20 Table 1 From 11am

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Jordan Brown
3
2
1
0
8
3
5
7
£3,000
Yan Bingtao
3
1
2
0
7
4
3
5
£2,000
Michael White
3
1
0
2
4
6
-2
3
£1,000
Stuart Carrington
3
0
1
2
2
8
-6
1
£0

Group Matches

Stuart Carrington
0
vs
3
Jordan Brown
Yan Bingtao
3
vs
0
Michael White
Yan Bingtao
2
vs
2
Jordan Brown
Stuart Carrington
0
vs
3
Michael White
Yan Bingtao
2
vs
2
Stuart Carrington
Jordan Brown
3
vs
1
Michael White

Group 31 Table 1 From 11am

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Tian Pengfei
3
1
2
0
7
5
2
5
£3,000
Robbie Williams
3
1
2
0
7
5
2
5
£2,000
Oliver Lines
3
1
1
1
6
5
1
4
£1,000
Noppon Saengkham
3
0
1
2
3
8
-5
1
£0

Group Matches

Tian Pengfei
2
vs
2
Robbie Williams
Noppon Saengkham
0
vs
3
Oliver Lines
Noppon Saengkham
2
vs
2
Robbie Williams
Tian Pengfei
2
vs
2
Oliver Lines
Noppon Saengkham
1
vs
3
Tian Pengfei
Robbie Williams
3
vs
1
Oliver Lines

Group 32 Table 2 From 11am

Group Table
 
P
W
D
L
FW
FL
+/-
PTS
WON
Li Hang
3
3
0
0
9
3
6
9
£3,000
John Astley
3
1
1
1
6
6
0
4
£2,000
Iulian Boiko
3
0
2
1
5
7
-2
2
£1,000
Alex Borg
3
0
1
2
4
8
-4
1
£0

Group Matches

Iulian Boiko
2
vs
2
John Astley
Li Hang
3
vs
1
Alex Borg
Li Hang
3
vs
1
Iulian Boiko
Alex Borg
1
vs
3
John Astley
Alex Borg
2
vs
2
Iulian Boiko
Li Hang
3
vs
1
John Astley

Watch Winners' Week Live at Matchroom.Live

sign up now
Matchroom Live